Warmia i Mazury to kiedyś dwa odrębne kulturowo obszary obecnie połączone w jedno województwo Warmińsko - Mazurskie, położone jest w północno wschodniej części Polski. Region ten znany jest głównie z turystycznego charakteru - zwany jest często "Krainą tysiąca jezior" czy "Mazury cud natury".
Krajobraz warmińsko - mazurski został utworzony przez zlodowacenie mniej wiecej 14000 / 15000 lat temu. Najstarsze ślady osadnictwa zostały zlokalizowane sprzed 15 tys. lat. Odkryto ślady kultury łużyckiej XIII–V w. p.n.e. Około VI–V w. p.n.e. pojawili się Prabałtowie a po nich plemiona germańskie wraz z kulturą wielbarską. Mazury w przeciwieństwie to Warmii nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej z tego względu nie jest możliwym określenie granic tego regionu.
Według Wikipedii, słowo Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegieć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur. Słowo to znane było od XV wieku.
Najwyższy szczyt Mazur – Dylewska Góra położona jest na wysokości 312 m n.p.m. a największe jezioro na Mazurach to Śniardwy, będące największym jeziorem w Polsce (pow. 113,8 km²) oraz Mamry, które jest jeziorem o największej objętości w Polsce (obj. 1013 mln m³).